  • 55A0111-26-91
55A0111-26-91
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-26-91
HK JDW NO:
798-55A0111-26-91
Package:
Datasheet:
55A0111-26-91
Description:
HOOKUP STRND 26AWG WHT/BRN 5000'
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-26-91
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Brown, White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    26 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Jacket Color
    White, Brown Stripe
  • Conductor Strand
    19/38
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.032 (0.81mm)
  • Insulation Diameter
    812.8 μm
  • Wire/Cable Diameter
    812.8 μm
  • Outside Diameter
    810 μm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    508 μm
  • Strand Size
    38 AWG