  • 55A1812-20-9-9CS2275
55A1812-20-9-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1812-20-9-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1812-20-9-9CS2275
Package:
Description:
Hook-up Wire 20AWG 1C SHL CL 600V PRICE PER FT
Step5Bar-code shipping tag
55A1812-20-9-9CS2275
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Wire
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2004
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.091 (2.31mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.47 mm
  • Outside Diameter
    2.31 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    965.2 μm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm