  • 55A7525-18-4-BARREL
55A7525-18-4-BARREL
advertisement
Manufacturer No:
55A7525-18-4-BARREL
HK JDW NO:
798-55A7525-18-4-BARREL
Package:
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V YELLOW
Step5Bar-code shipping tag
55A7525-18-4-BARREL
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2004
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A7525
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    392°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    Yellow
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Yellow
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.060 (1.52mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.005 0.13mm