  • 55FA0511-20-7L
55FA0511-20-7L
advertisement
Manufacturer No:
55FA0511-20-7L
HK JDW NO:
790-55FA0511-20-7L
Package:
Datasheet:
55FA0511-20-7L
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V VIOLET
Step5Bar-code shipping tag
55FA0511-20-7L
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.059 (1.50mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0035 0.089mm