  • 55PC0211-18-5CS2502
55PC0211-18-5CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC0211-18-5CS2502
HK JDW NO:
798-55PC0211-18-5CS2502
Package:
Description:
HOOK-UP DUAL WALL STRND 18AWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC0211-18-5CS2502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Jacket Color
    Green
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.064 (1.63mm)
  • Outside Diameter
    1.6129 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Strand Size
    30 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm