  • 55PC0211-22-5LL-CS2502
55PC0211-22-5LL-CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC0211-22-5LL-CS2502
HK JDW NO:
798-55PC0211-22-5LL-CS2502
Package:
Description:
High Performance Cable 1Conductors 22AWG 1.19mm Tin Coated Copper White 600VAC
Step5Bar-code shipping tag
55PC0211-22-5LL-CS2502
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Digi-Spool™, Continuous Spool
  • Published
    2004
  • Feature
    General Purpose
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Voltage
    600V
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Green
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.046 (1.17mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.19 mm
  • Outside Diameter
    1.1557 mm
  • Wire/Cable Color
    Green
  • Number of Strands
    19
  • Strand Size
    34 AWG
  • Length
    Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm