  • 55PC0716-20-9CS2502
55PC0716-20-9CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC0716-20-9CS2502
HK JDW NO:
798-55PC0716-20-9CS2502
Package:
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG WHT
Step5Bar-code shipping tag
55PC0716-20-9CS2502
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Nickel Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    1000V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.069 (1.75mm)
  • Outside Diameter
    1.778 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    965.2 μm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.015 0.38mm