  • 55PC1211-24-9-9
55PC1211-24-9-9
advertisement
Manufacturer No:
55PC1211-24-9-9
HK JDW NO:
798-55PC1211-24-9-9
Package:
Datasheet:
55PC1211-24-9-9
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 24AWG WHITE
Step5Bar-code shipping tag
55PC1211-24-9-9
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.069 (1.75mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1 mm
  • Outside Diameter
    1.75 mm
  • Wire/Cable Color
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm