  • 5613R10KL.52G
5613R10KL.52G
advertisement
Manufacturer No:
5613R10KL.52G
HK JDW NO:
860-5613R10KL.52G
Package:
Datasheet:
5613R10KL.52G
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5613R10KL.52G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Series
    5610
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    3.5W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.626 15.90mm