  • 561RTSQ33
561RTSQ33
advertisement
Manufacturer No:
561RTSQ33
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-561RTSQ33
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
561RTSQ33
Description:
Cera-Mite 561R 33pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% U2J -55°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
561RTSQ33
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 561R
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm