  • 56B30-01-1-04N
56B30-01-1-04N
advertisement
Manufacturer No:
56B30-01-1-04N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56B30-01-1-04N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary SP4T 4 Screwdriver Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56B30-01-1-04N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Published
    2013
  • Series
    56
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    4
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Screwdriver Slot
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.2A@28VDC
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP4T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Actuator Length
    3.18mm