  • 56B30S-01-4-02S
56B30S-01-4-02S
advertisement
Manufacturer No:
56B30S-01-4-02S
HK JDW NO:
330-56B30S-01-4-02S
Step5Bar-code shipping tag
56B30S-01-4-02S
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Series
    56
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    4PDT
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    3.18mm