  • 56BS30-01-4-02S
56BS30-01-4-02S
advertisement
Manufacturer No:
56BS30-01-4-02S
HK JDW NO:
330-56BS30-01-4-02S
Description:
Switch Rotary 4PDT 2 Screwdriver Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56BS30-01-4-02S
    e4
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    4PDT
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
    1
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Actuator Length
    3.18mm