  • 56P30-01-1-06S
56P30-01-1-06S
advertisement
Manufacturer No:
56P30-01-1-06S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56P30-01-1-06S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56P30-01-1-06S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Series
    56
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@30VDC
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP6T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • PCB Hole Count
    12
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm