  • 56S30-01-1-08N
56S30-01-1-08N
advertisement
Manufacturer No:
56S30-01-1-08N
HK JDW NO:
330-56S30-01-1-08N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary SP8T 8 Flatted Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56S30-01-1-08N
    Panel Mount
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Number of Positions
    8
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@30VDC
  • Circuit per Deck
    SP8T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Actuator Length
    9.53mm