  • 56S30-01-4-03S
56S30-01-4-03S
advertisement
Manufacturer No:
56S30-01-4-03S
HK JDW NO:
330-56S30-01-4-03S
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary 4P3T 3 Flatted Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56S30-01-4-03S
    GOLD
  • Published
    2013
  • Number of Positions
    3
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    4P3T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
    1
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Actuator Length
    9.53mm