  • 56SDP30-01-1-AJS
56SDP30-01-1-AJS
advertisement
Manufacturer No:
56SDP30-01-1-AJS
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56SDP30-01-1-AJS
Package:
Datasheet:
Description:
GRAYHILL 56SDP30-01-1-AJS Rotary Switch, 56 Series, Non Illuminated, 30 , 200 mA, 200 mA, 115 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56SDP30-01-1-AJS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    12.7mm
  • Actuator Length
    9.53mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Published
    2003
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SP, SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Contact Current Rating
    200mA
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@30VDC
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Height
    28.07mm