  • 5800-3R9-TR-RC
5800-3R9-TR-RC
advertisement
Manufacturer No:
5800-3R9-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-5800-3R9-TR-RC
Package:
Axial
Datasheet:
5800-3R9-TR-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5800-3R9-TR-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    5800
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.275Diax0.700L 6.99mmx17.78mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    3.1A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    3.1A
  • Base Part Number
  • Inductance
    3.9μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    15mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    5.8A
  • Length
    17.78mm