  • 5910PL-07W-B60-L00
5910PL-07W-B60-L00
advertisement
Manufacturer No:
5910PL-07W-B60-L00
HK JDW NO:
567-5910PL-07W-B60-L00
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5910PL-07W-B60-L00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.102lb 500.0g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    5910PL
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    27.8W
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Current Rating (Amps)
    0.580A
  • Max Power Dissipation
    27.8W
  • Depth
    172mm
  • Current Rating
    580mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • RPM
    3750 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    270.0 CFM (7.56m3/min)
  • Noise
    62.9 dB
  • Voltage Range
    25V~60VDC
  • Static Pressure
    0.751 in H2O (187.0 Pa)
  • Height
    25.4mm