  • 593D106X9025C2TE3
593D106X9025C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D106X9025C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D106X9025C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
593D106X9025C2TE3
Purchasing and Inquiry
593D106X9025C2TE3 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 490mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.The leakage current of this capacitor is 2.5μA. Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
593D106X9025C2TE3 Features
490mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D106X9025C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D106X9025C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Consumer
  • ABS
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
593D106X9025C2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Ripple Current
    490mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm