  • 594D108X96W3R2T
594D108X96W3R2T
advertisement
Manufacturer No:
594D108X96W3R2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-594D108X96W3R2T
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
594D108X96W3R2T
Description:
1000μF ±10% 30mOhm 2-Termination 0.063mA Tape & Reel (TR) 2824 (7260 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
594D108X96W3R2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTAMOUNT®, 594D
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Depth
    6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Ripple Current
    2890mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.2mm