  • 595D156X9010A2T
595D156X9010A2T
advertisement
Manufacturer No:
595D156X9010A2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D156X9010A2T
Package:
1507 (3718 Metric)
Datasheet:
595D156X9010A2T
Description:
15μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination Tantalum Tape & Reel (TR) 1507 (3718 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
595D156X9010A2T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1507 (3718 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.071W 3.70mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.068 1.73mm
  • Length
    3.7mm