  • 5AGXBA1D4F31C5N
5AGXBA1D4F31C5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXBA1D4F31C5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXBA1D4F31C5N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXBA1D4F31C5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXBA1D4F31C5N Overview
Fpga chips is supplied in the 896-BBGA, FCBGA package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 416 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 75000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.1V volts needs to be provided. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. As part of the Arria V GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A device such as this one has 416 outputs built into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, it has 896 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 8666112 bfpga electronics s of RAM. 5AGXBA1 is the base part number that can be used to identify related parts. 3537 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics operates from a 1.11.2/3.32.5V power supply. Usually, fpga semiconductor uses a 622MHz crystal.
5AGXBA1D4F31C5N Features
416 I/Os
Up to 8666112 RAM bits
5AGXBA1D4F31C5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXBA1D4F31C5N FPGAs applications.
  • Random logic
  • Automation
  • Camera time adjustments
  • Solar Energy
  • Aircraft navigation
  • Artificial intelligence (AI)
  • Military DSP
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Automotive
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
5AGXBA1D4F31C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXBA1
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    416
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    416
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    75000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3537
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm