  • 5AGXBB3D4F31I5N
5AGXBB3D4F31I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXBB3D4F31I5N
HK JDW NO:
386-5AGXBB3D4F31I5N
Datasheet:
5AGXBB3D4F31I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXBB3D4F31I5N Overview
This package is included in the 896-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 384 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 362000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . It is a type of FPGA belonging to the Arria V GX seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. In order to make this device as versatile as possible, there are 384 different outputs included. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. The total number of terminations is 896. A device like this one offers 19822592 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number 5AGXBB3 can be used to find parts that are related to it. A total of 17110 LABs/CLBs make up this FPGA array. Power is provided by a 1.11.2/3.32.5V battery that is included with the device. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 622MHz.
5AGXBB3D4F31I5N Features
384 I/Os
Up to 19822592 RAM bits
5AGXBB3D4F31I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXBB3D4F31I5N FPGAs applications.
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Radar and Sensors
  • Medical imaging
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • DO-254
  • Distributed Monetary Systems
  • Software-defined radio
  • Wireless Communications
  • Wired Communications
  • Bioinformatics
Step5Bar-code shipping tag
5AGXBB3D4F31I5N
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    896
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXBB3
  • Number of Outputs
    384
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    362000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    17110
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm