  • 5AGXFA7H4F35C4N
5AGXFA7H4F35C4N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXFA7H4F35C4N
HK JDW NO:
386-5AGXFA7H4F35C4N
Datasheet:
5AGXFA7H4F35C4N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXFA7H4F35C4N Overview
Fpga chips is supplied in the 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block contains 242000 logic elements or cells. Supply voltage is 1.1V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . There are many types of FPGAs in the Arria V GX series, this is one of them. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In order to make this device as versatile as possible, there are 544 different outputs included. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The RAM bits that this device offer is 15470592. In order to find related parts, use the part number 5AGXFA7 as a base. The FPGA consists of 11460 LABs/CLBs. An external power supply of 1.11.2/3.32.5V is required to power the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 670MHz in order to operate. As most of the logic cells for the building blocks are 242950 logic cells, it incorporates a lot of logic.
5AGXFA7H4F35C4N Features
544 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXFA7H4F35C4N Applications
There are a lot of Intel 5AGXFA7H4F35C4N FPGAs applications.
  • Embedded Vision
  • Electronic Warfare
  • Server Applications
  • Data center hardware accelerators
  • DO-254
  • Security systems
  • Device controllers
  • Bioinformatics
  • Military Temperature
  • Broadcast
Step5Bar-code shipping tag
5AGXFA7H4F35C4N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXFA7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm