  • 5AGXMA3D4F31I5
5AGXMA3D4F31I5
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA3D4F31I5
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMA3D4F31I5
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA3D4F31I5
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Quantity:
In Stock : 582
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA3D4F31I5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMA3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of I/O
    416
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    156000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    7362
  • Length
    31mm
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Width
    31mm