  • 5AGXMA5G4F35I5N
5AGXMA5G4F35I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA5G4F35I5N
HK JDW NO:
386-5AGXMA5G4F35I5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMA5G4F35I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMA5G4F35I5N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package and X package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 544 I/Os makes data transfers more coherent. The basic building blocks of logic contain 190000 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.1V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. There is a 1.07V~1.13V-volt supply voltage required for the device to operate. An FPGA belonging to the Arria V GX series is referred to as an FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. There are 544 outputs incorporated in this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. There are 13284352 RAM bits that are available with this device. Its base part number 5AGXMA5 can be used to find parts that are related to it. 8962 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V. Typically, it uses a crystal oscillating at 622MHz in order to operate.
5AGXMA5G4F35I5N Features
544 I/Os
Up to 13284352 RAM bits
5AGXMA5G4F35I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA5G4F35I5N FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Automation
  • Medical imaging
  • Broadcast
  • Integrating multiple SPLDs
  • Space Applications
  • Aerospace and Defense
  • Wired Communications
  • ADAS
  • Military DSP
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA5G4F35I5N
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8962
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm