  • 5AGXMA7D4F27C4N
5AGXMA7D4F27C4N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA7D4F27C4N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMA7D4F27C4N
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA7D4F27C4N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
5AGXMA7D4F27C4N Overview
Fpga chips is supplied in the 672-BBGA, FCBGA package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 336 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block contains 242000 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . The Arria V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. The device has 336 outputs that are integrated into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, it has 672 terminations on each end. This device has 15470592 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. You can find related parts by using the part number 5AGXMA7, which is its base part number. This FPGA is built as an array of 11460 LABs/CLBs. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Usually, fpga semiconductor uses a 670MHz crystal.
5AGXMA7D4F27C4N Features
336 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXMA7D4F27C4N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA7D4F27C4N FPGAs applications.
  • Random logic
  • Automotive
  • Industrial Ethernet
  • Industrial IoT
  • Automation
  • Data Center
  • Telecommunication
  • Wireless Communications
  • DO-254
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA7D4F27C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMA7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    336
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    336
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ