  • 5AGXMB1G4F35C5N
5AGXMB1G4F35C5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB1G4F35C5N
HK JDW NO:
386-5AGXMB1G4F35C5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMB1G4F35C5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB1G4F35C5N Overview
Fpga chips is supplied in the 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The device has 544 I/O ports for more coherent data transfer. In order to construct a fundamental building block, 300000 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 1.1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.07V~1.13V and uses a battery to supply power. As part of the Arria V GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. With this device, you will be able to make use of 544 outputs. This FPGA model is contained in Tray for space saving. This device is equipped with 17358848 RAM bits in terms of its RAM si17358848e. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXMB1. This FPGA is built as an array of 14151 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 1.11.2/3.32.5V power supply. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal.
5AGXMB1G4F35C5N Features
544 I/Os
Up to 17358848 RAM bits
5AGXMB1G4F35C5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB1G4F35C5N FPGAs applications.
  • Medical imaging
  • Voice recognition
  • High Performance Computing
  • Audio
  • Camera time adjustments
  • Software-defined radio
  • Medical ultrasounds
  • Consumer Electronics
  • OpenCL
  • Aircraft navigation
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB1G4F35C5N
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm