  • 5AGXMB1G4F40C4N
5AGXMB1G4F40C4N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB1G4F40C4N
HK JDW NO:
386-5AGXMB1G4F40C4N
Package:
1517-BBGA
Datasheet:
5AGXMB1G4F40C4N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1517-BBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB1G4F40C4N Overview
As part of the 1517-BBGA package, it is included. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The device has 704 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 300000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. There are many types of FPGAs in the Arria V GX series, this is one of them. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, 704 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 17358848 bfpga electronics s of RAM. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXMB1. A total of 14151 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 1.11.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 670MHz .
5AGXMB1G4F40C4N Features
704 I/Os
Up to 17358848 RAM bits
5AGXMB1G4F40C4N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB1G4F40C4N FPGAs applications.
  • Artificial intelligence (AI)
  • Device controllers
  • Security systems
  • Camera time adjustments
  • Automotive
  • Aerospace and Defense
  • DO-254
  • Data Mining
  • Random logic
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB1G4F40C4N
  • Package / Case
    1517-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    704
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    704
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Inputs
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm