  • 5AGXMB1G6F35C6N
5AGXMB1G6F35C6N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB1G6F35C6N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMB1G6F35C6N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMB1G6F35C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB1G6F35C6N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 544 I/Os for better data transfer. Logic blocks consist of 300000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. The Arria V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria V GX family of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, 544 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. The RAM bits that this device offer is 17358848. 5AGXMB1 is the base part number that can be used to identify related parts. Fpga electronics contains 14151 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 1.11.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a 500MHz crystal.
5AGXMB1G6F35C6N Features
544 I/Os
Up to 17358848 RAM bits
5AGXMB1G6F35C6N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB1G6F35C6N FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Ecosystem
  • Embedded Vision
  • ADAS
  • Aerospace and Defense
  • OpenCL
  • Security systems
  • Enterprise networking
  • Military Temperature
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB1G6F35C6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMB1
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    300000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    14151
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm