  • 5AGXMB3G4F35I5N
5AGXMB3G4F35I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB3G4F35I5N
HK JDW NO:
386-5AGXMB3G4F35I5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMB3G4F35I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB3G4F35I5N Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package, you will find fpga chips. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. To form a fundamental building block, there are 362000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. As part of the Arria V GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 544 outputs that can be used. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. There are 19822592 RAM bits that are available with this device. Its base part number 5AGXMB3 can be used to find parts that are related to it. An array of 17110 LABs/CLBs is built into the FPGA. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal.
5AGXMB3G4F35I5N Features
544 I/Os
Up to 19822592 RAM bits
5AGXMB3G4F35I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB3G4F35I5N FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Filtering and communication encoding
  • Software-defined radio
  • Bioinformatics
  • Integrating multiple SPLDs
  • Distributed Monetary Systems
  • Software-defined radios
  • Military DSP
  • Audio
  • Data Center
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB3G4F35I5N
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXMB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    362000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    17110
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm