  • 5AGXMB5G4F35I5N
5AGXMB5G4F35I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB5G4F35I5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMB5G4F35I5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMB5G4F35I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB5G4F35I5N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package contains it, and it is available for download. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 544 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block contains 420000 logic elements or cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.1V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. The Arria V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. A total of 544 outputs are incorporated into this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 23625728. For related parts, use its base part number 5AGXMB5. 19811 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.11.2/3.32.5V battery. Typically, it uses a crystal oscillating at 622MHz in order to operate.
5AGXMB5G4F35I5N Features
544 I/Os
Up to 23625728 RAM bits
5AGXMB5G4F35I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB5G4F35I5N FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Consumer Electronics
  • Cryptography
  • Ecosystem
  • Random logic
  • Server Applications
  • Data Center
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Security systems
  • Bioinformatics
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB5G4F35I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    420000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    19811
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm