  • 5AK220KABJI
5AK220KABJI
advertisement
Manufacturer No:
5AK220KABJI
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AK220KABJI
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AK220KABJI
Description:
22pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AK220KABJI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm