  • 5AR200JECCA
5AR200JECCA
advertisement
Manufacturer No:
5AR200JECCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AR200JECCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AR200JECCA
Description:
CLSSITC (NP0) 20pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.236Dia 6.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AR200JECCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CLSSITC (NP0)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    20pF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    130V
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm