  • 5AR6R2CEBCA
5AR6R2CEBCA
advertisement
Manufacturer No:
5AR6R2CEBCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AR6R2CEBCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AR6R2CEBCA
Description:
6.2pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AR6R2CEBCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    6.2pF
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm