  • 5AS100JEBCA
5AS100JEBCA
advertisement
Manufacturer No:
5AS100JEBCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AS100JEBCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AS100JEBCA
Description:
CLSSITC (NP0) 10pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AS100JEBCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CLSSITC (NP0)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    550 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm