  • 5AU2R0DEFCANM
5AU2R0DEFCANM
advertisement
Manufacturer No:
5AU2R0DEFCANM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AU2R0DEFCANM
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AU2R0DEFCANM
Description:
2pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.354Dia 9.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AU2R0DEFCANM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4000V 4kV
  • Capacitance
    2pF
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm