  • 5CEFA4F23C7N
5CEFA4F23C7N
advertisement
Manufacturer No:
5CEFA4F23C7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CEFA4F23C7N
Package:
484-BGA
Datasheet:
5CEFA4F23C7N
Description:
2mm mm FPGAs Cyclone? V E Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CEFA4F23C7N Overview
There is a 484-BGA package that includes this component. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 224 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block is made up of 49000 logic elements/cells. 1.1V volts power it. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. The Cyclone? V E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A device such as this one has 304 outputs built into it. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. This device has 3464192 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. If you are looking for related parts, you can use the base part number 5CEFA4 as a starting point. 18480 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 1.11.2/3.32.5V battery that is included with the device. For the building block, it encompasses 48000 logic cells that make up the logic circuit.
5CEFA4F23C7N Features
224 I/Os
Up to 3464192 RAM bits
5CEFA4F23C7N Applications
There are a lot of Intel 5CEFA4F23C7N FPGAs applications.
  • Consumer Electronics
  • High Performance Computing
  • ADAS
  • Scientific Instruments
  • Solar Energy
  • Ecosystem
  • Industrial IoT
  • Aircraft navigation
  • Industrial Ethernet
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
5CEFA4F23C7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CEFA4
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    304
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    224
  • Number of Inputs
    304
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    49000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm