  • 5CEFA4U19C6N
5CEFA4U19C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CEFA4U19C6N
HK JDW NO:
386-5CEFA4U19C6N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CEFA4U19C6N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V E Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CEFA4U19C6N Overview
In the package 484-FBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. 224 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Power is provided by a 1.1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. This device is powered by a 1.07V~1.13V battery. It is a type of FPGA belonging to the Cyclone? V E seies. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 304 separate outputs, which makes it a very versatile device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. 484 terminations are present in total. Having a RAM bit size of 3464192 means that this device will offer you a lot of memory. Related parts can be found by using its base part number 5CEFA4. A total of 18480 LABs/CLBs make up this FPGA array. An external power supply of 1.11.2/3.32.5V is required to power the device. Fpga semiconductor incorporates 48000 logic cells used for the building block.
5CEFA4U19C6N Features
224 I/Os
Up to 3464192 RAM bits
5CEFA4U19C6N Applications
There are a lot of Intel 5CEFA4U19C6N FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Electronic Warfare
  • Computer hardware emulation
  • Distributed Monetary Systems
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • ADAS
  • Cryptography
  • Artificial intelligence (AI)
  • Medical Electronics
  • Filtering and communication encoding
Step5Bar-code shipping tag
5CEFA4U19C6N
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CEFA4
  • Number of Outputs
    304
  • Number of I/O
    224
  • Number of Inputs
    304
  • Number of Logic Elements/Cells
    49000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    18480
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm