  • 5CGXFC7C7U19C8N
5CGXFC7C7U19C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXFC7C7U19C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CGXFC7C7U19C8N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CGXFC7C7U19C8N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXFC7C7U19C8N Overview
There is a 484-FBGA package that includes this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 240 I/Os for better data transfer. Logic blocks consist of 149500 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Powered by a 1.07V~1.13V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone? V GX series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 240 outputs. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has 484 terminations on each end. There are 7880704 RAM bits that are available with this device. Parts related to this part can be found using its base part number 5CGXFC7. The FPGA consists of 56480 LABs/CLBs. Powered by a 1.11.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone.
5CGXFC7C7U19C8N Features
240 I/Os
Up to 7880704 RAM bits
5CGXFC7C7U19C8N Applications
There are a lot of Intel 5CGXFC7C7U19C8N FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • Software-defined radios
  • Automotive
  • Artificial intelligence (AI)
  • Medical ultrasounds
  • Integrating multiple SPLDs
  • Scientific Instruments
  • Video & Image Processing
  • Device controllers
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
5CGXFC7C7U19C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CGXFC7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    240
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    149500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm