  • 5CGXFC7D6F27C6N
5CGXFC7D6F27C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXFC7D6F27C6N
HK JDW NO:
386-5CGXFC7D6F27C6N
Package:
672-BGA
Datasheet:
5CGXFC7D6F27C6N
Description:
2mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 672-BGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
5CGXFC7D6F27C6N Overview
Fpga chips is supplied in the 672-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 336 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 149500 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.1V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.07V~1.13V. There are many types of FPGAs in the Cyclone? V GX series, this is one of them. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. There are 336 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, there are a total of 672 terminations on fpga chips. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 7880704. You can find related parts by using the part number 5CGXFC7, which is its base part number. Fpga electronics contains 56480 LABs/CLBs in an array. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V.
5CGXFC7D6F27C6N Features
336 I/Os
Up to 7880704 RAM bits
5CGXFC7D6F27C6N Applications
There are a lot of Intel 5CGXFC7D6F27C6N FPGAs applications.
  • Bioinformatics
  • Telecommunication
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Aerospace and Defense
  • Industrial IoT
  • Military Temperature
  • Server Applications
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Wired Communications
  • Radar and Sensors
Step5Bar-code shipping tag
5CGXFC7D6F27C6N
  • Package / Case
    672-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    Cyclone® V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5CGXFC7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    336
  • Number of I/O
    336
  • Number of Logic Elements/Cells
    149500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    56480
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm