  • 5KP20CE3/TR13
5KP20CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
5KP20CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-5KP20CE3/TR13
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP20CE3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
5KP20CE3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Base Part Number
    5KP20
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    140A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    35.8V
  • Peak Pulse Current
    139A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    24.65V