  • 5KP220AE3/TR13
5KP220AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
5KP220AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-5KP220AE3/TR13
Package:
P600, Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5KP220AE3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    5KP220
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    244V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    371V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    220V
  • Peak Pulse Power
    5kW