  • 5SGSMD8K3F40I3LN
5SGSMD8K3F40I3LN
advertisement
Manufacturer No:
5SGSMD8K3F40I3LN
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5SGSMD8K3F40I3LN
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5SGSMD8K3F40I3LN
Description:
3.5mm mm FPGAs Stratix® V GS Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 11355
Step5Bar-code shipping tag
5SGSMD8K3F40I3LN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® V GS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.82V~0.88V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.85V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5SGSMD8
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.851.52.52.5/31.2/3V
  • Number of I/O
    696
  • Number of Inputs
  • Organization
    26240 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    695000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    262400
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm