  • 5SGXEB5R2F40C3N
5SGXEB5R2F40C3N
advertisement
Manufacturer No:
5SGXEB5R2F40C3N
HK JDW NO:
386-5SGXEB5R2F40C3N
Datasheet:
5SGXEB5R2F40C3N
Description:
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5SGXEB5R2F40C3N Overview
This package is included in the 1517-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. The basic building blocks of logic contain 490000 logic elements/cells. The supply voltage is 0.85V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.93V . As part of the Stratix? V GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. There are 432 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 41984000 bfpga electronics s of RAM. 185000 LABs and CLBs are built into this FPGA. Fpga electronics operates from a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply.
5SGXEB5R2F40C3N Features
432 I/Os
Up to 41984000 RAM bits
5SGXEB5R2F40C3N Applications
There are a lot of Intel 5SGXEB5R2F40C3N FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Cryptography
  • Camera time adjustments
  • Medical Applications
  • Aircraft navigation
  • Automotive
  • Wireless Communications
  • Data center hardware accelerators
  • Automotive Applications
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
5SGXEB5R2F40C3N
  • Power Supplies
    0.851.52.52.5/31.2/3V
  • Organization
    18500 CLBS
  • Number of Logic Elements/Cells
    490000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    185000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.85V
  • Terminal Pitch
    1mm