  • 5SGXMA7N1F45C2N
5SGXMA7N1F45C2N
advertisement
Manufacturer No:
5SGXMA7N1F45C2N
HK JDW NO:
386-5SGXMA7N1F45C2N
Package:
1932-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5SGXMA7N1F45C2N
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1932-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5SGXMA7N1F45C2N Overview
In the package 1932-BBGA, FCBGA, this product is provided. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. 840 I/Os are available for transferring data more efficiently. In order to construct a fundamental building block, 622000 logic elements/cells are required. The supply voltage is 0.9V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. With a supply voltage of 0.87V~0.93V, this device operates with ease. The FPGA belongs to the Stratix? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. A device such as this one has 840 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Having a RAM bit size of 51200000 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number 5SGXMA7. 234720 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Power is provided by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery that is included with the device.
5SGXMA7N1F45C2N Features
840 I/Os
Up to 51200000 RAM bits
5SGXMA7N1F45C2N Applications
There are a lot of Intel 5SGXMA7N1F45C2N FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Audio
  • Device controllers
  • Electronic Warfare
  • Aerospace and Defense
  • Medical Electronics
  • Security systems
  • Wireless Communications
  • Voice recognition
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
5SGXMA7N1F45C2N
  • Package / Case
    1932-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1932
  • Number of Outputs
    840
  • Power Supplies
    0.851.52.52.5/31.2/3V
  • Number of I/O
    840
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm