  • 5SK103MEDAD
5SK103MEDAD
advertisement
Manufacturer No:
5SK103MEDAD
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5SK103MEDAD
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5SK103MEDAD
Description:
10000pF 100V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.276Dia 7.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5SK103MEDAD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm