  • 5TS103ZBKCA
5TS103ZBKCA
advertisement
Manufacturer No:
5TS103ZBKCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5TS103ZBKCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5TS103ZBKCA
Description:
10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.591Dia 15.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5TS103ZBKCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.591Dia 15.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    10000pF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm