  • 600D156F250DJ4
600D156F250DJ4
advertisement
Manufacturer No:
600D156F250DJ4
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-600D156F250DJ4
Package:
Axial, Can
Datasheet:
600D156F250DJ4
Description:
600D 15μF Capacitor -10% +50% Tray Through Hole 88mA 0.375Diax1.623L 9.53mmx41.30mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
600D156F250DJ4
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    600D
  • Size / Dimension
    0.375Diax1.623L 9.53mmx41.30mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    15μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.23Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Leakage Current
    0.014186mA
  • Ripple Current
    88mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    88mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    123.2mA @ 1kHz
  • Diameter
    9.53mm
  • Length
    41.3mm